Titulní strana

Příbramský deník, úterý 30.března 2010

_____________________________________________________________________

Ve Voznici zmizela celá lipová alej,

někomu překáželo jedenáct stromů


Jedenáct vzrostlých lip nechal odstranit majitel pozemku ve Voznici. Na místě zasahovali i policisté z dobříšského oddělení.


MARKÉTA JANKOVSKÁ


Voznice - Lipová alej, jakou mohla závidět kdejaká obec. Vzrostlé lípy, které se zanedlouho měly ukázat v celé své kráse, čistit vzduch a hostit živočichy. Nic z toho už ale není a už nikdy nebude.

Alespoň ne ve Voznici. Jedeníct lip tam před časem nechal odstranit majitel pozemku mezi hotelem a koloniálem. U kácení zasahovala i policie.

Byli jsme se na místě podívat. Lidé z Voznice, rodáci i takzvaní přistěhovalci, jsou z události rozčarovaní a pořádně naštvaní. Na lipovou alej byli jaksepatří pyšní a nikdy by prý nevěřili, že se něco takového může stát.

„Ten člověk se tady několik let snaží o výstavbu ubytovny s podzemními garážemi. V tomto záměru mu vadily zdravé stromy na pozemku. tak je nechal na konci loňského roku nařezat. Jako důkaz jsme brali to, že takovéhle vandalství majitel nenahlásil policii. To by přece udělal každý, když mu na pozemku někdo řádí,“ řekl Deníku místní rodák Michal Peták s tím, že za pomoci odborníků z obce byly nařezané stromy ošetřené, aby mohly dále růst.Lípy už ale padly k zemi. „Přijeli sem dva muži a začali stromy podřezávat. Snažili jsme se jim v tom zabránit. Zavolali jsme i policii, byla tu pěkná mela. Stačili uříznout osm stromů. Další den ráno ležely i zbylé tři lípy na zemi. To je zvěrstvo,“ vyprávěl Michal Peták. Lidé se samozřejmě zajímají, jestli bylo pokácení protiprávní. „Majitel neměl ke kácení povolení od obecního úřadu. Vyzvali jsme jej, aby kácení zanechal. Majitel je nyní v přestupkovém jednání,“ sdělil Deníku Martin Muzikář z dobříšského policejního obvodního oddělení. Pokácené stromy si na místě zdokumentoval také Odbor životního prostředí Městského úřadu Dobříš. Bylo kácení protizákonné? „S ohledem na probíhající šetření zatím není možné sdělit bližší informace,“ Odpověděla na dotaz Deníku Lenka Formanová z dobříšského městského úřadu.